Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Najlepsze świąteczne jarmarki w Europie

Grudzień już na dobre zawitał w naszych kalendarzach a wraz z nim noce się wydłużają, temperatury spadają i co najważniejsze – nadchodzą Święta! A jak Boże Narodzenie to wraz z nim nierozerwalnie świąteczne jarmarki. Pięknie przyozdobione światełkami, przesiąknięte masą kuszących aromatów, mieniące się kolorowymi pamiątkami a do tego wypełnione radosnym gwarem. To na nich właśnie nawet największa maruda szybko zarazi się świątecznym humorem. Ale które odwiedzić? O to najciekawsze świąteczne jarmarki w Europie:

Praga

Pomimo, iż jest jednym z najmłodszych jarmarków zdążył już podbić serca wszystkich odwiedzających stolicę Czech. Najbardziej znany jest ten znajdujący się na rynku Starego Miasta. W cieniu majestatycznej gotyckiej, renesansowej i barokowej architektury rynku znajdziecie masę kramów z lokalnymi smakołykami i rękodziełami. Chwyćcie więc kubek parującego grzanego wina, wsłuchajcie się w rozbrzmiewające kolędy i obejrzyjcie cogodzinny pokaz świetlny na choince.

Wiedeń

 

Początki wiedeńskiego jarmarku można datować już na końcówkę XIII wieku, kiedy to zwał się jeszcze “Grudniowym Targowiskiem“. Wśród tuzina różnych kramów rozsianych po Wiedniu,polecamy szczególnie ten znajdujący się na Rathausplatz, gdzie możecie skosztować pieczonych kasztanów wybierając najcudowniejsze ozdoby choinkowe. Dla tych, którzy w święta jeszcze mocniej odkrywają w sobie dziecięcą radość, czekają również stoiska do własnoręcznego wyrabiania świątecznych gadżetów.

Amsterdam

 

 

W stolicy tulipanów znajdziecie nie jeden, nie dwa a całe 26 jarmarków świątecznych porozrzucanych zarówno po centrum jak i po przedmieściach miasta. Poza tradycyjnymi kramami ze świątecznymi różnościami warto będąc tu w grudniu zobaczyć Amsterdam Light Festival – magicznie rozświetlone niebo nad kanałami. Z lokalnych smakołyków polecamy zaś spróbowanie olibollen, czyli lokalnych pączków. Mówi się, że pomagają one odpędzając złe duchy, a jak wiemy w święta wszystko jest możliwe.

Berlin

 

Jak już coś robią w Berlinie to z rozmachem! I tak zamiast jednego centrum miasta mają dwa, a zamiast jednego jarmarku świątecznego mają ich całe 60. Każde z nich ma własną charakterystykę i różni się od pozostałych choć wszystkie łączy jedno – świąteczna atmosfera. Jest tu prawdziwy raj dla wszystkich amatorów Bożego Narodzenia. W setkach kramów wypełnionych ozdóbkami świątecznymi, zabawkami, dekoracjami, ubraniami i lokalnymi potrawami możecie spokojnie spędzić cały grudzień i się nie nudzić.

Zurych

 

Jako jedyny w naszym zestawieniu znajduje się pod dachem – w budynku dworca głównego. Możecie więc tu nie tylko podziwiać kolorowe stragany wypełnione po brzegi ozdóbkami i dekoracjami, oraz zatopić zęby w miejscowych smakołykach, ale również nie zmarznąć przy tym za bardzo! A na zwiedzenie tego jarmarku, jako, że jest jednym z największych w Europie, potrzeba zdecydowanie wiele czasu. Na szczęście dodatkowo umila go kubeczek aromatycznego grzanego wina i widok 15metrowej choinki przystrojonej jedynie kryształami Svarowskiego.

Kraków

 

Źródło: http://lovekrakow.pl/

Cudze chwalicie, swego nie znacie… a właśnie, że znamy! I chwalimy tym bardziej :) Nie trzeba wcale jechać na drugi koniec Europy by móc odwiedzić piękny jarmark świąteczny. Kraków również słynie z bożonarodzeniowego targowiska oczarowującego swoim wystrojem i atmosferą, gdzie w powietrzu unosi się zapach cynamonu, goździków i smażonych oscypków. Wśród rozbrzmiewających kolęd możecie tu pobić rekord w pisaniu listów do św. Mikołaja, podziwiać pochód świętych Mikołajów czy też wziąć udział w Małopolskim Korowodzie Kolędniczym. Jak dodacie do tego urokliwe otoczenie Rynku Głównego z sukiennicami i mroźną świąteczną atmosferę to macie przepis na idealne zimowe popołudnie.

Święta wypadają (niestety) raz do roku, warto więc w pełni wykorzystać ten czas by nacieszyć się wszechobecną bożonarodzeniową atmosferą. Nie ma zaś do tego lepszego miejsca niż właśnie świąteczne jarmarki. Macie jakieś swoje ulubione?

Share this post
  , , , , , , , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *