Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Najczęściej zadawane pytania


Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o SHAKE IT! poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania (FAQ). Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi - skontaktujcie się z nami! Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe.

Pytania ogólne


Kim właściwie jesteście?

SHAKE IT! Travel to firma która powstała z pasji poznawania ludzi i miejsc. Jesteśmy biurem podróży, agencją eventową i interaktywną – patrzymy na świat szeroko i staramy się zarażać innych naszą pasją.

W skład naszej ekipy, czyli SHAKE IT! Team’u wchodzą ludzie z różnych środowisk. Przekrój jest dość szeroki: od informatyków-elektryków po studentów sinologii Uniwersytetu Warszawskiego (to nauka o Chinach). Przez te kilka lat stworzyliśmy zgrany zespół, który cały czas się powiększa! Wielu z członków Team’u to uczestnicy naszych poprzednich wyjazdów, kto wie, może i Ciebie będziemy potrafili zarazić naszą pasją?

Oczywiście działamy pod konkretną firmą, nasze dokładne dane znajdziecie poniżej:

SHAKE IT! Sp. z o.o.
Al. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 10G/21, 02-972 Warszawa
NIP: 9512382558, REGON: 147342330, KRS: 0000520232
Tel.: +48 73 37 74253, mail: biuro@shakeit.pl
Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1553.

Czy działacie legalnie?

Oczywiście. Posiadamy wszelkie niezbędne dokumenty i ubezpieczenia wymagane przy organizacji wyjazdów turystycznych. Jesteśmy wpisani do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1553. Wszelkie nasze dokumenty prawne znajdziecie na stronie Regulaminy.

Dlaczego wyjazdy z wami są takie tanie?

Powody są dość proste: na nasze wyjazdy nie jest nałożona tak duża marża jak w przypadku innych biur podróży. Działamy po studencku – większość z nas cały czas studiuje – staramy się tak tworzyć wyjazdy żeby były w najlepszej cenie i najlepszym możliwym miejscu.
Poza tym mamy po prostu spore doświadczenie w organizacji wyjazdów, robimy to już dobre kilka lat, cały czas korzystając z doświadczeń poprzedników, negocjując ceny, sprawdzając nowe miejsca, ośrodki i możliwości. Dodatkowo czasami udaje się nam znaleźć partnerów dzięki którym niektóre rzeczy możemy zrobić po prostu taniej lub lepiej.

Kto jeździ na te wyjazdy?

Naszą grupę docelową stanowią oczywiście studenci (przedział wiekowy od 18 do 30-kilku lat), ale jeżeli nie jesteś studentem (np. jesteś maturzystą lub skończyłeś już studia) nie krępuj się i jedź z nami. Jedynym warunkiem jest ukończone 18 lat i chęć do zabawy :) Każdy wyjazd jest na około 100 osób. Przy takiej liczbie uczestników masz pewność że poznasz masę ludzi, zabawa będzie przednia, prawdopodobnie zapamiętasz większość ludzi (badania naukowe dowodzą że nie potrafimy się skupić na więcej niż 200 osobach naraz) i kadra oraz animatorzy dobrze się Tobą zajmą.

Pytania o wyjazdy wakacyjne i zimowe


Nie jestem studentem, czy mogę z Wami jechać na wyjazd studencki?

Tak! Nasze wyjazdy przeznaczone są dla wszystkich którzy ukończyli 18 lat i nie boją się grubej imprezy :)

Jestem niepełnoletni, czy mogę z Wami jechać?

Tylko w wypadku gdy jedzie z nami osoba która na czas wyjazdu weźmie za Ciebie pełną odpowiedzialność prawną. Jeśli bardzo chcesz pojechać – daj znać koordynatorowi danego wyjazdu, przekaże Ci pełną informację o tym, co powinieneś zrobić.

Pojechałbym ale moi znajomi nie jadą. Czy warto jechać samemu?

Oczywiście! Na nasze wyjazdy jeździ wiele osób bez znajomych. Duży nacisk kładziemy na integrację więc jeśli jedziesz sam / sama właściwie od początku wyjazdu poznajesz nowych ludzi.

Jakie dokumenty są wymagane przy wyjazdach zagranicznych? Paszport czy dowód osobisty?

Na wszystkie nasze wyjazdy w sezonie 2014 / 2015 (m.in. Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Hiszpania, Włochy) wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Wyjeżdżającym przypominamy o sprawdzeniu daty ważności ww dokumentów. Najlepiej żeby były ważne co najmniej 90 dni od daty wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czy miejscówki są sprawdzone? Czy już tam byliście?

Tak, we wszystkich miejscach do których w tym roku jedziemy już byliśmy, do Hiszpanii np. jeździmy już od 4 lat i cały czas jest grubo :) Zawsze sprawdzamy miejscówki do których robimy wyjazdy.

Czy są jakieś ograniczenia w ilości bagażu?

Ogólnie kierujemy się zasadą zdrowego rozsądku. Z doświadczenia wiemy, że naprawdę nie warto brać ze sobą garnków, całej domowej biblioteki czy ulubionego fotela. Na wyjazdach obowiązuje limit w wysokości 20 kg/os na bagaż główny plus 5 kg na bagaż podręczny (na wyjazdy zimowe oczywiście możecie zabrać ze sobą dodatkowo jeden komplet sprzętu narciarskiego / deskę snowboardową). Limity te ustalane są w trosce o komfort jazdy wszystkich uczestników. Jeżeli masz wątpliwości czy Twój bagaż jest ok wyślij nam maila z pytaniem :)

Jak wygląda przydzielanie apartamentów/pokojów?

Z zasady członków grupy kwaterujemy razem, jeżeli macie wystarczająco osób by zapełnić cały apartament. W innym przypadku dokwaterowujemy innych uczestników, tak by zapełnić pokój. Staramy się ekipy dobierać tak, by wszyscy byli zadowoleni i mogli w pełni cieszyć się wyjazdami. Zawsze możecie zgłaszać nam przed wyjazdem sugestie co do waszego zakwaterowania bądź też we własnym zakresie zamieniać się na miejscu.

Czy wycieczki fakultatywne są obowiązkowe?

To pytanie może niektórych zaskoczyć. Co sezon jednak nasi uczestnicy niezmiennie z nim powracają, a że naszą dewizą jest “nie ma głupich pytań” to spieszymy z odpowiedzią :)

Otóż wycieczki fakultatywne, jak sama nazwa wskazuje, są dla chętnych. Na wyjazdach studenckich traktowane są jako dodatkowa atrakcja (zazwyczaj również dodatkowo płatna), która wzbogaca program wyjazdu. Nie macie obowiązku w nich brać udziału, choć osobiście polecamy bo zazwyczaj jest to najlepsza okazja by zobaczyć okoliczne atrakcje turystyczne i to w studenckiej cenie!

Jadę ze swoją dziewczyną/chłopakiem i chcielibyśmy mieć pokój dwuosobowy. Czy jest możliwość rezerwacji takowego?

Nie ma najmniejszego problemu! Na większości z naszych wyjazdów istnieje możliwość kwaterunku w pokoju dwuosobowym. W zależności od hotelu do którego jedziemy jest to czasem zupełnie oddzielny pokój bądź nieprzechodni pokój dwuosobowym w większym apartamencie. Wystarczy, że przy rejestracji zaznaczycie odpowiednią opcję. Gwarancja takiego zakwaterowania wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości od 50 zł/ os za cały pobyt (dokładny koszt zależy od wyjazdu i podany jest przy tabelce z opisem co zawiera w sobie podstawowa cena).

Czy jeśli jestem wegetarianinem jest w ogóle sens by wykupować u was wyżywienie? Czy macie specjalne menu dla mnie?

Jesteś vege? Super! Daj nam o tym znać w formularzu kontaktowym i nasi kucharze na wyjazdach do Szczawnicy i Val di Fiemme przygotują dla Ciebie specjalną wersję pakietu wyżywienia która odpowiada właśnie Tobie.

Czy macie wyjazdy samolotem?

Tak! Na większość naszych wyjazdów spokojnie dolecicie samolotem! Sprawdź informacje o lotach w konkretnej ofercie!

Czy cena lotu obejmuje bagaż?

O ile nie jest to sprecyzowane w ofercie cena biletów lotniczych nie obejmuje bagażu rejestrowanego. Jeśli chcesz przewieźć swój bagaż samolotem, w większości takich przypadków możesz po prostu dopłacić za dodatkowy bagaż na 14 dni przed wylotem. Ceny wahają się od 100 – 200 zł w zależności od destynacji.

Ale jeśli wybierasz opcję transportu lotniczego z nami możesz skorzystać z DARMOWEGO przewozu Twojego bagażu naszymi autokarami :)

Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie podstawowe oferowane na wyjazdach letnich?

Jesteśmy ubezpieczeni w Towarzystwie Ubezpieczeń ERGO Hestia. Podstawowy pakiet Holiday Basic obejmuje Koszty Leczenia (KL) do 100 000 zł, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) do 10 000 zł plus pakiet Assistance (kosztów udzielania natychmiastowej pomocy medycznej). Przypominamy, że ubezpieczenie nie działa w przypadku bycia pod wpływem alkoholu. Szczegółowe informacje na temat polisy znajdziecie na naszej stronie Regulaminy SHAKE IT!

Wszystkim, którzy wiedzą, że wizyta u lekarza może się przydać proponujemy wyrobienie tzw.Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przy odpowiednim przygotowaniu można ją dostać od ręki. Więcej informacji tutaj: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/ oraz na naszym blogu – EKUZ: Fakty i mity.

Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie SKI / sportów wodnych?

Ubezpieczenie narciarskie i od sportów wodnych to powiększony pakiet ubezpieczeniowy, rozszerzony o wypadki podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka (m.in. jazda na nartach lub desce, ). Kwoty ubezpieczenia: NNW 20 000 PLN, KL i Assistance 200 000 PLN, bagaż 2 000 PLN (bez sprzętu sportowego – można ubezpieczyć go dodatkowo) oraz OC (jeżeli np. podczas szalonej jazdy zrobimy komuś krzywdę i np. połamiemy narty) – 200 000 PLN. Dodatkowo w pakiecie znajduje się m.in. sprowadzenie osoby towarzyszącej i pokrycie jej przyjazdu i pobytu, wynajęcie kierowcy i jego zakwaterowanie w sytuacji gdy transport byłby niemożliwy inaczej, zastępstwo procesowe itp.

Nie jestem wielkim fanem nart ani snowboardu. Czy nie będzie mi się nudziło na wyjeździe?

Z nami nuda Ci nie grozi! Nawet jeśli nie planujesz jeździć na stok codziennie zapewnimy Ci masę innych atrakcji, poczynając od strefy gracza “Fun Zone” wyposażonej w konsole i różne planszówki, poprzez wyjścia na lodowiska, kulig aż po wieczorne imprezy integracyjne. Każdy znajdzie z nami coś dla siebie.

Czy mogę gdzieś na miejscu wypożyczyć sprzęt narciarski / snowboardowy?

Oczywiście! Jeśli wolisz wypożyczyć sprzęt zimowy na miejscu nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Za równo w Muszynie jak i Val di Fiemme znajduje się wiele wypożyczalni i serwisów. Cena wypożyczenia pełnego sprzętu w Polsce waha się między 25 – 40 zł za dzień, we Włoszech natomiast jest to koszt od 60 do 150 euro za tydzień (15-30 euro za dzień), w zależności od klasy sprzętu.

Jak dokładnie wyglądają lekcje SKI/SNB?

Wszyscy, którzy chcą nauczyć się jeździć na nartach / snowboardzie mogą dodatkowo skorzystać z usług naszych instruktorów. Program szkolenia dopasowany jest do poziomu grupy (od zupełnych nowicjuszy po tych którzy chcą nauczyć się np. jazdy ekstremalnej). Instruktorzy są do Waszej dyspozycji podczas 6 lekcji, z których każda trwa około 2 godziny. Zajęcia odbywać się będą w małych grupach 5-8 osobowych.

Więcej o szkoleniach możecie przeczytać na stronie Szkolenia SKI/SNB.

Czy mogę jechać na wyjazd sportowy nie mając wcześniej doświadczenia w danym sporcie?

Oczywiście! Tworzymy nasze wyjazdy z myślą o wszystkich zainteresowanych aktywnym spędzeniem czasu, nie zależnie od poziomu zaawansowania. Na naszych wyjazdach kitesurfingowych, windsurfingowych surfingowych czy żeglarskich macie możliwość złapać bakcyla do danego sportu i nauczyć się go od podstaw. Większość zajęć prowadzona jest przez specjalną polskojęzyczną kadrę. Ci, którzy swoją przygodę ze sportem zaczęli dużo wcześniej również nie będą się nudzić a zyskają szansę udoskonalenia swoich umiejętności pod okiem profesjonalistów.

Albania


Paszport czy dowód osobisty?

Albiania nie należy do krajów Unii Europejskiej ale od 2009 roku wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty by do niej wjechać. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stronąMinisterstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Albanii obowiązującą walutą jest lek (ALL lub LEK). W użyciu są banknoty o nominałach: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 lek, oraz
monety o nominałach: 100, 50, 20, 10 lek.

Nie zawsze łatwo znaleźć w Polsce kantor posiadający albańską walutę. Z tego względu polecamy zabranie z sobą Euro w celu wymienienia go na miejscu na leki. Dodatkowo w Albanii rzadko kiedy można płacić kartą w  sklepach czy restauracjach. W okolicy naszego hotelu sąza to bankomaty, z których można wypłacić pieniądze bezpośrednio w lekach

Obecnie kurs wynosi średnio 1 PLN = 35 LEK

Przykładowe ceny:

 • Obiad w restauracji – od 300-500 leków
 • Butelka wody – 100 leków za 0.5 litra
 • Chleb – do 100 leków
 • Wędlika – ok. 150 leków za opakowanie
 • Kawa lub Herbata – 80 leków
 • Mleko – 170 leków
 • Piwo – 70-150 leków
 • Wino – od 200 leków
 • Papierosy – 200-250 leków

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

W Albanii można dogadać się po angielsku, chociaż to tak naprawdę domena młodego pokolenia. Menu w restauracjach też już często występuje w wersjach dwujęzycznych. Częściej Albańczycy posługują się językiem greckim lub włoskim co jest wynikiem ogromnej emigracji do tamtych krajów. Najłatwiej zaś dogadać się po albańsku i z tego względu zachęcamy do przyswojenia kilku podstawowych zwrotów:

Po – Tak
Jo – Nie
Ju lutem – Proszę
Faleminderit – Dziękuję
Më falni – Przepraszam
Ttungjatjeta – Cześć
Mirëdita – Dzień dobry
Mirupafshim – Do zobaczenia
Si jeni? – Jak się masz?
Estoy muy bien – Mam się bardzo dobrze
Nuk flas shqip – Nie mówię po albańsku
Avash, ju lutem – Proszę wolniej
Nuk kuptoj – Nie rozumiem
Sa kushton? – Ile to kosztuje?
Birrë – Piwo
Verë – Wino

Czy w Albanii są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

W Albanii powszechne są dwa rodzaje wtyczek elektrycznych: wtyczka typu C, stosowana w większości krajów  Europy kontynentalnej (również w Polsce) oraz wtyczka typu F (tzw. “schuko”, gdzie uziemieniem są dwa metalowe klipy na bokach wtyczki), stosowana powszechnie w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Norwegii.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Poza szerokim wachlarzem tanich regionalnych piw (które do tej pory uznawane są za główny napój przy takich okazjach jak np. wesele), Albania kusi nas również  mocniejszymi alkoholami, m.in.:

 • Rakiją (raki) – wysokoprocentowy (40%-55%) samogon, o szerokim wachlarzu odmian. Charakteryzuje się delikatnym owocowym posmakiem, co wynika z tego, że powstaje ze sfermentowanych owoców takich jak winogrona,  śliwki, morwy. Albańczycy są bardzo dumni ze swojego narodowego napoju, który jest pity w małych ilościach, i zarówno wytwarzanie jak i picie są niemal formami sztuki. Jest zwykle pity na zebraniach społecznych jako aperitif.
 • Winami – winorośle uprawiane były na terenach Albanii już na 800 lat p.n.e. Dziś uprawia się wiele lokalnych autochtonicznych odmiany winorośli, z których do najpopularniejszych należą shesh i bardhë (białe) oraz shesh i zi (czerwone). Pierwsze z nich daje łagodne wino o zdecydowanym charakterze, bogate w aromaty roślinne i owocowe.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Albanią?

Nie, Polska i Albania leżą w tej samej strefie czasowej.

Bułgaria


Paszport czy dowód osobisty?

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, w związku z czym na wyjazd wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz pojechać na fakultet do Stambułu PASZPORT będzie obowiązkowy (ważny min. przez kolejne 6 miesięcy).

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Bułgarii obowiązującą walutą jest bułgarska lewa. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż lokalne kantory nie zawsze przyjmują złotówki i oferują niezbyt przychylne kursy. Proponujemy zakup lewy w Polsce bądź przywiezienie ze sobą euro w celu wymiany na miejscu. W związku z przynależnością Bułgarii do Unii Europejskiej w niektórych miejscach możliwe jest płacenie w euro, ale w takich sytuacjach często otrzymamy resztę już w lokalnej walucie. W większych supermarketach czy restauracjach można płacić kartą a bankomaty są powszechnie dostępne w naszej miejscowości.

Dobrą informacją dla studentów są relatywnie niższe ceny w Bułgarii w porównaniu z Polską. Oferuje ona obecnie najniższe w Europie ceny artykułów spożywczych (średnio 0,5%-1% tańsze niż w Polsce) a w restauracjach zaś za posiłek zapłacimy nawet do 5% mniej.

Przykładowe ceny:

 • Chleb: 1 lewa
 • Masło (250g): 3,50 lewa
 • Mleko (1l): 1,80 lewa
 • Kurczak pieczony (cały): 8 lewa
 • Coca-cola (2l): 2,50 lewa
 • Woda (1,5l): 1,20 lewa
 • Piwo Zagorka (0,5l): 1,50 lewa
 • Wino (0,75l): od 8 lewa
 • Butelka Rakiji:  8,00 lewa
 • Absolut (1l): 30,00 lewa

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Co istotne – ze względu na popularność kurortu, dużo ludzi zna angielski. W wielu przypadkach można się dogadać z miejscowymi mówiąc po polsku i słuchając ich odpowiedzi po bułgarsku. Proponujemy jednak w ramach wczucia się w pełni w wakacyjną atmosferę łapać za słownik i ćwiczyć język bułgarski!

Da – Tak
Ne – Nie
Molja – Proszę
Błagodarja / Mersi – Dziękuję
Izvinite – Przepraszam
Zdrasti / Zdrawej – Cześć
Dobyr den – Dzień dobry
Do skoro wiżdane – Do widzenia
Kak si? – Jak się masz?
Dobre, mersi – Dziękuję, mam się dobrze
Ne razbiram – Nie rozumiem
Możete li da powtorete? – Czy mógłby pan / mogłaby pani powtórzyć?
Wino – Wino
Bira – Piwo

Czy w Bułgarii są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

Tak, nie będzie Wam potrzebna żadna przejściówka.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Poza szerokim wachlarzem tanich regionalnych piw, Bułgaria kusi nas również  mocniejszymi alkoholami, m.in.:

 • Rakiją – wysokoprocentowy (40%-55%) samogon, o szerokim wachlarzu odmian. Charakteryzuje się delikatnym owocowym posmakiem, co wynika z tego, że powstaje ze sfermentowanych owoców takich jak winogrona,  gruszki, wiśnie,
 • Winami – winorośle uprawiane były na terenach Bułgarii już na 1000 lat p.n.e. Obecnie lokalne odmiany to m.in. pamid, gamza (miejscowe określenie kadarki), mavrud, rubin i melnik.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Bułgarią?

Tak. Bułgaria leży w strefie czasowej UTC +2, w związku z czym udając się tam na wyjazd powinniśmy przestawić zegarki o godzinę do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.

Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o ilość wwożonych towarów do Bułgarii?

W związku z przynależnością Chorwacji do Unii Europejskiej od 2007 roku obowiązują tu takie same limity jak w pozostałych krajach członkowskich. Zgodnie z prawem unijnym nie trzeba udowadniać, że alkohol i wyroby tytoniowe są przeznaczone na własny użytek (a nie w celach handlowych), jeżeli nie przekraczają one podanych ilości (dane ze strony MSZ):

800 papierosów
400 cygaretek
200 cygar
1 kg tytoniu
10 litrów wyrobów spirytusowych
20 litrów wina alkoholizowanego
90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
110 litrów piwa.

Chorwacja


Paszport czy dowód osobisty?

Chorwacja należy do Unii Europejskiej, w związku z czym na wyjazd wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Chorwacji obowiązującą walutą jest chorwacka kuna. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż lokalne kantory nie zawsze przyjmują złotówki i oferują niezbyt przychylne kursy. Proponujemy zakupy kun w Polsce bądź przywiezienie ze sobą euro w celu wymienienia na miejscu na kuny. W związku z przynależnością Chorwacji do Unii Europejskiej w niektórych miejscach możliwe jest płacenie w euro ale w takich sytuacjach często otrzymamy resztę już w lokalnej walucie. W większych supermarketach czy restauracjach można płacić kartą, bankomaty nie są jednak powszechnie dostępne w naszej miejscowości.

Przykładowe ceny:

 • Chleb: 6 – 8 kn
 • Masło (250g): 14 – 15 kn
 • Mleko (1l): 5 – 6kn
 • Szynka (100g): 23 kn
 • Jabłka (1kg): 10 kn
 • Coca-cola (1l): 8,49 kn
 • Woda (1,5l): 5,69 kn
 • Sok pomarańczowy (1l): 7,79 – 12,99 kn

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Co istotne – dużo ludzi zna angielski. Z uwagi na kierunki, z jakich przybywają turyści trafić można i na takich, którzy dogadają się po niemiecku czy włosku. w wielu przypadkach można się dogadać z miejscowymi mówiąc po polsku i słuchając ich odpowiedzi po chorwacku. Proponujemy jednak w ramach wczucia się w pełni w wakacyjną atmosferę łapać za słownik i ćwiczyć język chorwacki!Da – Tak
Ne – Nie
Molim – Proszę
Hvala – Dziękuję
Izvinite – Przepraszam
Nema na čemu – Nie ma za co
Bok – Cześć
Dobro jutro – Dzień dobry
Dovidenija – Do widzenia
Kako si? – Jak się masz?
Dobro sam, hvala – Dziękuję, mam się dobrze
Pogrešno razumim – Nie rozumiem
Vino – Wino

Czy w Chorwacji są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

Tak, nie będzie Wam potrzebna żadna przejściówka.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Poza szerokim wachlarzem tanich regionalnych piw, Chorwacja kusi nas również  mocniejszymi alkoholami, m.in.:

 • Rakiją – wysokoprocentowy (40%-55%) samogon, o szerokim wachlarzu odmian. Charakteryzuje się delikatnym owocowym posmakiem, co wynika z tego, że powstaje ze sfermentowanych owoców takich jak winogrona,  gruszki, wiśnie,
 • Maraschino – 32%-40% likier destylowany ze sfermentowanego soku maraski, która jest gorzką odmianą dzikiej wiśni pochodzącej z regionu dalmatyńskiego, a następnie aromatyzowany destylatami na płatkach róży i kwiatach pomarańczy; wyśmienity z coca-colą,
 • Proškiem – słodkie wino deserowe wytwarzane średnio z siedmiokrotnie większej ilości winogron niż tradycyjne wino.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Chorwacją?

Nie, Polska i Chorwacja leżą w tej samej strefie czasowej.

Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o ilość wwożonych towarów do Chorwacji?

W związku z przynależnością Chorwacji do Unii Europejskiej od 2013 roku obowiązują tu takie same limity jak w pozostałych krajach członkowskich. Zgodnie z prawem unijnym nie trzeba udowadniać, że alkohol i wyroby tytoniowe są przeznaczone na własny użytek (a nie w celach handlowych), jeżeli nie przekraczają one podanych ilości (dane ze strony MSZ):

800 papierosów
400 cygaretek
200 cygar
1 kg tytoniu
10 litrów wyrobów spirytusowych
20 litrów wina alkoholizowanego
90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
110 litrów piwa.

Czarnogóra


Paszport czy dowód osobisty?

Na wyjazd do Czarnogóry wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Czarnogórze obowiązującą walutą jest Euro. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż lokalne kantory oferują niezbyt przychylne kursy. Na miejscu w większych supermarketach czy restauracjach można płacić kartą, bankomaty nie są jednak powszechnie dostępne.

Przykładowe ceny:

 • Mleko (1 l): 0,70 €
 • Chleb (500g): 0,60€
 • Jabłka (1kg.): 0,80 €
 • Mięso mielone (1kg): 4,50 €
 • Pizza (1kg): 5,00 €
 • Cevapi (1kg): 5,00€
 • Woda (1.5 l): 0,40 €
 • Lokalne piwo (0.5 l): 0,70 €
 • Wino: 1,20 € – 2,60€
 • Papierosy: 0,50€ – 5,00 €

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Chociaż teoretycznie angielski powinien być językiem, którym wszędzie dogadamy się bez problemu, w Czarnogórze o wiele bardziej prawdopodobne jest, że miejscowi zrozumieją jak będziecie mówić po polsku. I Wy także zrozumiecie sens słów serbskich czy czarnogórskich. Nasze języki wywodzą się z tej samej rodziny i choć dzielą nas setki kilometrów, to podstawowe słowa wydają nam się dziwnie bliskie i znajome.  Proponujemy jednak w ramach wczucia się w pełni w wakacyjną atmosferę łapać za słownik i ćwiczyć język czarnogórski!Da – Tak
Ne – Nie
Molim – Proszę
Hvala – Dziękuję
Izvinite – Przepraszam
Halo – Cześć
Dobro jutro – Dzień dobry
Dovidenija – Do widzenia
Pogrešno razumim – Nie rozumiem
Vino – Wino

Czy w Czarnogórze są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

Tak, nie będzie Wam potrzebna żadna przejściówka.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Poza szerokim wachlarzem tanich regionalnych piw, Czarnogóra kusi nas również  mocniejszymi alkoholami, m.in.:

 • rakiją – wysokoprocentowy (40%-55%) samogon, o szerokim wachlarzu odmian. Charakteryzuje się delikatnym owocowym posmakiem, co wynika z tego, że powstaje ze sfermentowanych owoców takich jak winogrona,  gruszki, wiśnie,
 • šljivovicą – odmiana rakiji o aromatycznym, śliwkowym posmaku,
 • winami białymi (Krstac) i czerwonymi (Vranac) – Vranac to najbardziej cenione czerwone, wytrawne wino z lekką nutą czekolady i owoców, doskonałe do czerwonego mięsa oraz potraw z grilla.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Czarnogórą?

Nie, Polska i Czarnogóra leżą w tej samej strefie czasowej.

Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o ilość wwożonych towarów do Czarnogóry?

Przy podróży jedynym miejscem, przy którym powinniśmy zachować szczególną uwagę jest przekraczanie granicy z Serbią i Czarnogórą. Dlatego też przytaczamy odpowiednie przepisy celne (na podstawie stron MSZ):

 • Jeżeli jedziecie z dużą ilością gotówki (pomiędzy 2000 – 15000 Euro) trzeba to zgłosić podczas wjazdu do Serbii i Czarnogóry.
 • Limity wwozowe do Serbii: 10 litrów piwa, 1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 14 %, 2 litry napoju o zawartości alkoholu do 14%, 40 sztuk papierosów.
 • Limity wwozowe do Czarnogóry: dozwolony jest wwóz do 200 szt. papierosów albo 50 cygar lub 250 gr. tytoniu.
 • Obowiązuje całkowity zakaz wwozu produktów mięsnych, tj. konserw, wyrobów wędliniarskich, w tym i próżniowo opakowanych, peklowanych półproduktów mięsnych, etc. Zakaz dotyczy również ryb i owoców morza oraz produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery.
 • Na potrzeby własne można wwieźć na terytorium Czarnogóry: sproszkowane mleko i pozostałe produkty spożywcze dla dzieci oraz żywność zaleconą przez lekarza (np. produkty bezglutenowe) pod warunkiem, że są one oryginalnie zapakowane i nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, świeże owoce i warzywa z wyłączeniem ziemniaków, o całkowitej masie nie przekraczającej 5 kg, suszone owoce i warzywa, suszone grzyby, kawę, kakao, przyprawy, herbatę do 1 kg, alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1 l, wodę pitną w oryginalnym opakowaniu do 5 l., napoje chłodzące w oryginalnych opakowaniach do 2 l, żywność kombinowaną (zawierającą elementy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. makaron, ravioli) i inne produkty spożywcze (np. słodycze, dżemy), które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania i są oryginalnie zapakowane w ilościach do 1 kg.

Czechy


Paszport czy dowód osobisty?

Na wyjazd do Czech wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Czechach obowiązującą walutą jest korona czeska (CZK). Zdecydowanie polecamy udać się na Węgry już z forintami w swoim portfelu. Na miejscu bez problemu wymienicie i złotówki i euro na lokalną walutę, znajdziecie a nawet w niektórych miejscach można płacić w euro. Polecamy jednak posiadanie zawczasu koron czeskich, gdyż da to Wam możliwośc wymienienia jej po lepszym kursie, jak i swobodę od razu po przyjeździe.

Zakłada się, że w Pradze, jak i w całych Czechach, jest trochę drożej niż w Polsce – średnio w przypadku artykułów spożywczych różnice wyniosą 10-15%. Tańsze z kolei mogą być wyjścia do restauracji, szczególnie w przypadku alkoholu, piwo na mieście jest stosunkowo tanie w porównaniu do cen polskich.

Obecnie kurs wynosi średnio 1 PLN = 6,17 CZK

Przykładowe ceny:

 • Mleko (1 l): 20 CZK
 • Chleb (500g): 25 CZK
 • Pomidory (1kg.): 30 CZK
 • Mięso mielone (1kg): 100 CZK
 • Woda (1.5 l): 11 CZK
 • Lokalne piwo (0.5 l): 13 CZK
 • Wino: 80 CZK
 • Papierosy: 81 CZK
 • Uliczny street food: 50 CZK
 • Drugie danie w restauracji: 120 – 250 CZK

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

W tym kraju w końcu możecie zyskać przewagę komunikacyjną dzięki znajomości polskiego ;) Choć język czeski różni się oczywiście znacząco od naszego, jest na tyle blisko spokrewniony, że przy odrobinie cierpliwości i wyobraźni będziecie mogli spokojnie dogadać się z lokalsami – Wy mówiąc po polsku a oni po czesku. W związku z tym już teraz warto zacząć przyswajać lokalne zwroty by następnie móc zabłysnąć na salonach swoją erudycją:Ano – Tak
Ne – Nie
Prosim – Proszę
Dékuji – Dziękuję
Promiňte – Przepraszam
Ahoj! – Cześć
Dobrý den! – Dzień dobry
Na shledanou! – Do zobaczenia
Jak se máš? – Jak się masz?
Dékuji, mám se dobře – Mam się bardzo dobrze
Mluvim česky jen trochu – Mówię trochę po czesku
Nerozumím – Nie rozumiem
Můžeš to zopakovat? – Czy możesz powtórzyć?
Kolik to stojí? – Ile to kosztuje?
Pivo – Piwo
Víno – Wino

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Gdy mówimy o Czechach pierwsze co przychodzi nam na myśi to czywiście… PIWO! I to w nieskończonej ilości odmian, smaków i kształtów: Pilzner, Staropramen, Velkopopovicky Kozel, Smadny Mnich, Krusovice, Primator, Cerna Hora, Skalak, Svijany by wymienić te najbardziej znane. Ciekawym dla turystów jest mało spotykane w Polsce řezané pivo, czyli mieszane jasne na dole i ciemne na górze. Dziesiątki pobrzękujących kufli ze złocistym bądź głęboko ciemnym napojem to codzienny widok u naszych sąsiadów.

Nie samym piwem Czechy stoją. Morawskie wina zdobywają uznanie sommelierów z całego świata i nie jednokrotnie były natchnieniem dla współczesnej kinematrografii (“Młode Wino”, “Wino Truskawkowe”). Znajdziecie tu wiele odmian szczepów, choć aż 70% upraw stanowią winogrona białe. Do tego oferowane są one w bardzo przyzwoitych i przystępnych cenach, tak więc zachęcamy do wycieczki szlakiem winnic Czech.

Z mocniejszych truków Czechy słyną przede wszystkim ze szmaragdowego Absyntu, który stał się synonimem pamiątki z Czech. Jest to diabelnie mocny (do 70%) ziołowy trunek, który niegdyś dzięki zawartości tujonu miał działania psychotropowe (obecnie jego skład jest mocno regulowany przez UE i nie uświadczymy dodatkowego kopa). Jest to kolejny trunek, który zjednał sobie rzeszę fanów dzięki rytuałom związanym z jego piciem – podpalaniem, przelewaniem przez kostkę cukru itp.

Do pozostałych wartych spróbowania alkoholi w Czechach trzeba dodać jeszcze Becherovkę (ziołowy trunek podawany zazwyczaj sam bądź z tonikiem), Tuzemaka (czeski rum) oraz likierowe owocowe wariacje Bożkova, Jelzina i Amundsena.

Grecja


Paszport czy dowód osobisty?

Na wyjazd do Grecji wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Grecji obowiązującą walutą jest Euro. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż nie tylko lokalne kantory oferują niezbyt przychylne kursy, to wiele z nich w ogóle nie przyjmuje złotówek na wymianę. Walutę można jednak wymienić również w bankach (czynne w dni powszednie najczęściej 8:00-14:00) bez opłaty dodatkowej. Na miejscu można płacić kartą ale jedynie w niektórych większych centrach handlowych, supermarketach, restauracjach czy stacjach benzynowych. Bankomaty są powszechnie dostępne, ale uwaga – niektóre posiadają jedynie menu w języku greckim!

Przykładowe ceny:

 • Woda 1,5 l: 0,30 – 1 €
 • Mleko 1 l: od 1,50 €
 • Cola: 0,55 €
 • Kawa: od 1,50 €
 • Piwo: od 0,50 € (w supermarkecie), od 2 € (w restauracji)
 • Wino 0,7 l: od 3 €
 • Chleb: 1 – 1,50 €
 • Gyros pita: od 2 €
 • Pomidory: od 0,5 € 

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Jako, że Grecja nastawiona jest bardzo na turystykę w większości miejsc dogadamy się po angielsku. Warto jednak znać kilka podstawowych zwrotów po Grecku:Néch – Tak
Ohi – Nie
Parakalóp – Proszę
Efharistóp – Dziękuję
Signómi – Przepraszam
Hérete – Cześć
Kalíh méra – Dzień dobry
Adhío – Do widzenia
Pos ise? – Jak się masz?
Efcharisto, ime kala – Dziękuję, mam się dobrze.
Dhe miló eliniká – Nie mówię po grecku
Boris na epanalawis? – Czy możesz powtórzyć?
Poso kostizi? – Ile to kosztuje?
Býra – Piwo
Krasí – Wino

Czy w Grecji są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

Gniazdka sieciowe w Grecji są na takie samo napięcie jak w Polsce – 230V, jednak nieco różnią się budową. Rozstaw otworów w gniazdku jest taki sam jak u nas, jednak u góry i na dole znajdują się wypustki uziemiające. Nie ma więc problemu z włożeniem płaskich wtyczek, jednak okrągłe w rzadkich przypadkach mogą nie pasować. W takim wypadku proponujemy zabranie ze sobą przejściówek z Polski, bądź zakup ich na miejscu w lokalnych sklepach (koszt około 3€).

Czy obowiązuje w Grecji tzw. <em>siesta</em>?

Tak. Poza miejscowościami turystycznymi i wyłączając duże supermarkety obowiązuje w Grecji przerwa obiadowa w godzinach 14:00 – 17:00, Po przerwie sklepy otwierane są ponownie (w niektóre dni tygodnia część sklepów nie jest już otwierana), do godz. 20:00 a czasami nawet dłużej. W czasie greckiej siesty panuje obowiązek przestrzegania ciszy.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Oprócz tradycyjnego wina Grecja ma także inne napoje alkoholowe: Ouzo – grecka wódka anyżówka o zawartości alkoholu do 48%. Podawana zazwyczaj z wodą (w dodatkowej szklance) po rozcieńczeniu którą zmienia kolor na mleczny. Metaxa – miejscowa odmiana brandy z domieszką wina. Wzbogaca się ją ekstraktem z ziół, wśród których znaleźć można m.in. anyż. Swój aromat zawdzięcza leżakowaniu w wiekowych, dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata. Do wyboru: trzy-, pięcio- i siedmiogwiazdkowe warianty – obowiązuje zasada, że im więcej gwiazdek, tym lepszy smak.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Grecją?

Tak. Grecja leży w strefie czasowej UTC +2, w związku z czym udając się tam na wyjazd powinniśmy przestawić zegarki o godzinę do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.

Czy są jakieś ograniczenia w ilości wwożonych towarów na teren Grecji?

Obowiązują pewne limity na osobę, jak m.in. maksimum 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar lub 250 g tytoniu, 2 l wina, 1 l alkoholu ponad 22%, 1 l alkoholu poniżej 22%, 250 ml wody toaletowej, Jeśli zaś chodzi o narkotyki i inne środki odurzające (z wyjątkiem leków) obowiązuje całkowity zakaz ich wwozu.

Hiszpania


Paszport czy dowód osobisty?

Hiszpania należy do Unii Europejskiej, w związku z czym na wyjazd wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Hiszpanii obowiązującą walutą jest Euro. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż zamiany takiej dokonują tylko wybrane banki w większych miastach, bądź nieliczne kantory oferujące niezbyt przychylne kursy. Na miejscu można płacić kartą w większych sklepach i restauracjach. W okolicy naszego hotelu są też bankomaty, z których można wypłacić bezpośrednio euro. Najlepiej wymienić złotówki na euro w Polsce i zabrać ze sobą obcą walutę.Przykładowe ceny:

 • Obiad w restauracji – od 7-10 €
 • Butelka wody – 0,3 € za 1 litr
 • Chleb – 0,7 €
 • Kawa lub Herbata – 1,20 €
 • Sok pomarańczowy – 0,89 € za litr
 • Piwo – 1,50 €
 • Wino – od 1,50 € za butelkę
 • Papierosy – 3-5 €

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Hiszpania to bardzo turystyczny kraj, więc nie powinno być problemu by dogadać się w większości miejsc po angielsku. Polecamy jednak hablar en español i nauczenie się kilku podstawowych zwrotów:

– Tak
No – Nie
Por favor – Proszę
Gracias – Dziękuję
Perdón – Przepraszam
Hola – Cześć
Buenos dias – Dzień dobry
Hasta luego / Adiós – Do zobaczenia
Cómo estás? – Jak się masz?
Estoy muy bien – Mam się bardzo dobrze
No hablo español – Nie mówię po hiszpańsku
Puedes repetir? – Możesz powtórzyć?
Cuánto cuesta? – Ile to kosztuje?
Cerveza – Piwo
Vino – Wino

Czy obowiązuje w Hiszpanii tzw. siesta?

Tak. Słynna siesta w Hiszpanii trwa przeciętnie od 14:00 do 17:00. Wszystkie urzędy, szkoły, banki i sklepy są wtedy nieczynne. Siesta dla lokali restauracyjnych i barów może trwać w późniejszych godzinach, tj. między 16:00 a 19:00. W godzinach siesty pracują tylko biura turystyczne w dużych miastach, jak również małe sklepiki prowadzone zazwyczaj przez imigrantów.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Oczywiście! Poza lokalnymi winami, winami musującymi i odmianami piwa, warto również spróbować:

 • Sangria – jeden z najbardziej typowych trunków hiszpańskich, znanych na całym świecie. Orzeźwiająca, choć często zdradliwie mocna, sangria to właściwie poncz wyprodukowany z wina i owoców.
 • Sherry – hiszpańskie wino wzmocnione (ok. 16-20% alkoholu) zwane także jerezxeres. Alexander Fleming powiedział o nim kiedyś: „Jeśli penicylina potrafi leczyć chorych, to hiszpańska sherry przywraca życie umarłym”.
 • Calimocho – nazwa wywodzi się z jęz. baskijskiego kalimotxo, a oznacza mieszankę czerwonego wina (oczywiście najtańszego) z colą w proporcjach mniej więcej 1:1.

Dodatkowo szczególnie polecamy by w naszym hotelowym barku poprosić Rubena o przygotowanie drinka – gwarantowane najlepsze Mohito na Costa Brava!

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Hiszpanią?

Nie, Polska i Hiszpania leżą w tej samej strefie czasowej.

Słyszałem, że w Hiszpanii jest duży problem jeśli chodzi o kradzieże. Czy to prawda?

Niestety tak. Trzeba bardzo uważać na wszelkie wartościowe rzeczy, które ze sobą zabieramy. Radzimy nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki, trzymać swoje rzeczy zawsze blisko siebie w zasięgu wzroku i dokładnie zamykać balkony pokoi po ich opuszczeniu. W hotelu, w którym jesteśmy zakwaterowani istnieje możliwość wykupienia sejfu, więc zawsze można ze znajomymi skorzystać z tej opcji i wspólnie trzymać pieniądze w sejfie. Przede wszystkim – b e z p i e c z e ń s t w o.

Portugalia


Paszport czy dowód osobisty?

Portugalia należy do Unii Europejskiej, w związku z czym na wyjazd wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Portugalii obowiązującą walutą jest Euro. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż zamiany takiej dokonują tylko wybrane banki w większych miastach, bądź nieliczne kantory oferujące niezbyt przychylne kursy. Na miejscu można płacić kartą w większych sklepach i restauracjach. W okolicy naszego hotelu są też bankomaty, z których można wypłacić bezpośrednio euro. Najlepiej wymienić złotówki na euro w Polsce i zabrać ze sobą obcą walutę.

Portugalia jest relatywnie jednym z najtańszych krajów europejskich. Przykładowe ceny:

 • Obiad w restauracji – od 7-10 €
 • Butelka wody – 0,6 € za 1.5 litra
 • Chleb – 0,6 €
 • Kawa lub Herbata – 0,60 €
 • Świeży sok pomarańczowy – 2,50 €
 • Piwo – 0,85 €
 • Wino – od 2,50 € za butelkę
 • Papierosy – 4-5 €

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Portugalski jest językiem dosyć zbliżonym do hiszpańskiego i miejscowi zrozumieją turystę mówiącego po hiszpańsku bez większego problemu (choć ponoć w drugą stronę to nie działa ;)). Jeżeli jednak nie znasz ani portugalskiego ani hiszpańskiego, to nic straconego – szczególnie młodzi Portugalczycy świetnie władają językiem angielskim. Polecamy jednak nauczenie się kilku podstawowych zwrotów:

Sím – Tak
Não – Nie
Por favor – Proszę
Obrigado (-a) – Dziękuję
Desculpe – Przepraszam
Olá! – Cześć
Bom dia – Dzień dobry
Adeus – Do zobaczenia
Como estás? – Jak się masz?
Bem, obrigado (-a) – Mam się bardzo dobrze
Eu não falo Português – Nie mówię po portugalsku
Podes repetir? – Możesz powtórzyć?
Quanto custa isto? – Ile to kosztuje?
Cerveja – Piwo
Vinho – Wino

Czy obowiązuje w Portugalii tzw. siesta?

Tak. Słynna siesta w Portugalii trwa przeciętnie od 12:30 do 14:00. Większość urzędów, muzeów i sklepów jest wtedy nieczynne. Wyjątkiem są banki, które czynne są od rana do 15:00. W godzinach siesty pracują tylko biura turystyczne w dużych miastach, jak również małe sklepiki prowadzone zazwyczaj przez imigrantów.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Oczywiście! Portugalia ma dla nas w zanadrzu szereg trunków wartych spróbowania:

 • Porto – pierwsze co przychodzi na myśl gdy mówimy o Portugalii. Jest to wino wzmacniane (alkoholizowane) najczęściej słodkie lub półsłodkie. Rozróżnia się wiele jego odmian acz wszystkie łączy bardzo bogaty bukiet oraz smak. Spożywane zazwyczaj na koniec posiłku lub do serów.
 • Vinho verde – jak sama nazwa wskazuje wino, które może być zarówno białe, różowe jak i czerwone ;) Nazwa “zielone” odnosi się do młodości wina. Charakteryzuje się lekkimi bombelkami i orzeźwiającym smakiem.
 • Amarguinha – niesamowicie słodki likier migdałowy, przypominający wręcz marcepan intensywnością smaku. Posiada ok. 20% alkoholu i choć nie jest najtańszym alkoholem to w lokalnym sklepie dyskontowym można go zakupić już za 4 euro.
 • Ginja / Ginjinha – 19% nalewka wiśniowa z dodatkiem cukru. Często serwuje się ją wraz z wisienką (która sama w sobie potrafi już mocno zawrócić w głowie) bądź w czekoladowym kieliszku.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Portugalią?

Tak. W trakcie zimy w Portugalii stosuje się czas uniwersalny, w lecie zaś czas UTC+1, a więc w trakcie pobytu w Portugalii cofamy zegarki o godzinę.

Rumunia


Paszport czy dowód osobisty?

Rumunia od 2007 roku należy do krajów Unii Europejskiej i wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty by do niej wjechać. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

W Rumunii obowiązującą walutą jest lej (RON),który dzieli się następnie na banie (odpowiednik naszego grosza). Jest to drugi kraj na świecie, po Australii, który wprowadził plastikowy pieniądz. Nie znaczy to wcale, że leje są twarde i sztywne, a jedynie różnią się w dotyków od znanych nam papierowych banknotów. Co ciekawe nie istnieje w kraju ani banknot ani moneta o nominale 20.

Nie zawsze łatwo znaleźć w Polsce kantor posiadający rumuńską walutę. W razie trudności ze znalezieniem takowego polecamy zabranie z sobą Euro w celu wymienienia go na miejscu na leje (co można zrobić na granicy, w banku lub kantorze). Dodatkowo w Rumunii coraz częściej można płacić kartą w  sklepach czy restauracjach.

Obecnie kurs wynosi średnio 1 PLN = 1,02 RON

Przykładowe ceny:

 • Obiad w restauracji – od 25,00 RON
 • Butelka wody – 2,20 RON za 1.5 litra
 • Chleb – 3,50 RON
 • Jajka – 11,00 RON za 10 szt
 • Wędlina – ok. 26,00 RON za 1 kg
 • Kawa lub Herbata – 8,00 RON
 • Mleko – 4,50 RON za 1 l
 • Piwo – 3,00 RON
 • Wino – od 10,00 RON
 • Papierosy – 13,00 RON

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

W Rumunii można dogadać się po… rumuńsku! ;) Bez obaw jednak! Język ten należy do grupy języków romańskich i w związku z tym ma wiele wspólnego z bardziej dla nas osłuchanymi językami europy zachodniej. Co ciekawe najbliższy mu jest język włoski, który dzieli aż ok. 77% wspólnego słownictwa i podobną gramatykę do rumuńskiego. Oczywiście we wszystkich kurortach turystycznych daje radę porozumieć się również po angielsku. Zachęcamy jednak do przyswojenia kilku podstawowych zwrotów po rumuńsku:

Da – Tak
Nu – Nie
Vă rog – Proszę
Multumec – Dziękuję
Më falni – Przepraszam
Salut – Cześć
Bună dimineața – Dzień dobry
La revedere – Do zobaczenia
Ce faci? / Ce faceti? – Jak się masz?
Mulțumesc, foarte bine – Mam się bardzo dobrze
Nu vorbesc româneste – Nie mówię po rumuńsku
Vă rog să repetați asta – Proszę powtórzyć
Nu înţeleg – Nie rozumiem
Cât costă aceasta? – Ile to kosztuje?
Bere – Piwo
Vin – Wino

Czy w Rumunii są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

Tak,znajdziecie tu wtyczkę typu C, stosowaną w większości krajów Europy kontynentalnej (również w Polsce).

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Oczywiście! Co jak co, ale w Rumunii za kołnierz się nie wylewa i każdy miłośnik trunków wysokoprocentowych znajdzie tu coś dla siebie :) Poza winami (zarówno z międzynarodowych odmian winogron jak i lokalnych) z piw koniecznie należy spróbować takich lokalnych marek jak Ursus, Ciuc i Timisoreana. Dodatkowo każdy odwiedzający Rumunię powinien skosztować:

 • ţuică – śliwkowa brandy, produkowana czasem również z dodatkiem innych owoców jak skórki winogron. Pija się ją przed posiłkami jako swoisty “apperitiff”. Należy ona do najbardziej stałych elementów rumuńskiej kultury gorzelnianej. Jej mocną odmianę nazywa się palinką (z reguły te domowej produkcji są na tyle mocne, że nie dozwolone ;)).
 • afinata, visinita, zmeurata – likiery serwowane jako desery. Słabsze od tuicy, również produkowane z owoców.
 • socata – napój bezalkoholowy acz również warty spróbowania. Powstaje ze sfermentowanych kwiatów bzu i ma słodko-kwaśny smak.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Rumunią?

Nie, Polska i Rumunia leżą w tej samej strefie czasowej.

Czy powinienem obawiać się kradzieży w Rumunii?

Tak samo bardzo jak i w każdym turystycznym miejscu. Wszędzie znajdą się ludzie żerujący na nieuwadze innych. Mamaia, którą odwiedzamy w Rumunii nie jest jednak miejscem o wzmożonej przestępczości jak to bywa np. z Hiszpanią.

Węgry


Paszport czy dowód osobisty?

Węgry należą do Unii Europejskiej, w związku z czym na wyjazd wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

Na Węgrzech obowiązującą walutą są forinty (HUF). Nie jest to łatwa waluta do opanowania na początku, szczególnie jak skrony obiad okazuje się, że kosztował Was tysiące forintów. Zdecydowanie polecamy udać się na Węgry już z forintami w swoim portfelu. Na miejscu znajdziecie oczywiście kantory a nawet w niektórych miejscach można płacić w euro, ale posiadanie zawczasu docelowej waluty da Wam możliwośc wymienienia jej po najlepszym kursie.

Niestety ceny żywności na Wegrzech (szczególnie w Budapeszcie) są o kilkanaście procent wyższe niż w Polsce. Dla uzyskania najniższych cen przy zakupach warto udać się do lokalnych dyskontów marek takich jak: Aldi, CBA Cent, Lidl oraz Penny Market.Oczywiście na miejscu nie zabraknie również znanych i na polskim rynku zagranicznych supermarketów.

Obecnie kurs wynosi średnio 1 PLN = 73 HUF

Przykładowe ceny:

 • Mleko (1 l): 200 HUF
 • Chleb (500g): 150 HUF
 • Pomidory (1kg.): 300 HUF
 • Mięso mielone (1kg): 1900 HUF
 • Woda (1.5 l): 70 HUF
 • Lokalne piwo (0.5 l): 270 HUF
 • Wino: 600 – 800 HUF
 • BigMac zestaw: 1400 HUF
 • Uliczny street food: 700 – 1500 HUF
 • Drugie danie w restauracji: 1500 – 3000 HUF

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Jak to mówią nasi piloci – na miejscu dogadać się nie da w ogóle. :) Jako że węgierski nie wywodzi się również z grup języków indoeuropejskich, dla turystów pozostaje zazwyczaj całkowicie niezrozumiały.

Oczywiście we wszystkich miejscach turystycznych można spokojnie porozumieć się po niemiecku jak również po angielsku. Zachęcamy jednak, dla samej ciekawości, przyswoić kilku podstawowych zwrotów po węgiersku:

igen [igen] – Tak
nem [nem] – Nie
kérem [kirem] – Proszę
köszönöm [kesenem] – Dziękuję
bocsánat [boczianot] – Przepraszam
szervusz [serwus] – Cześć
jó reggelt [jou reggelt] – Dzień dobry
viszontlátásra [wisontlataszro] – Do zobaczenia
hogy vagy? – Jak się masz?
jól, köszönöm [joul, kesenem] – Mam się bardzo dobrze
nem beszélek magyar – Nie mówię po węgiersku
nem értem [nem irtem] – Nie rozumiem
ez mennyibe kerül ? [ez mennibe keryul?] – Ile to kosztuje?
sör [ser] – Piwo
bor [bor] – Wino

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

I tu Was zaskoczymy… oczywiście są! :) Węgrzy spożywają dosyć dużo trunków, jednak robią to w sposób rozsądny i umiarkowany. Nie przeszkodziło im to jednak wykształcić kilka godnych polecenia lokalnych przysmaków.

Głównie zakosztujecie tu wielu smakowitych win, od czerwonego Egri bikavér (“bycza krew”) zaczynając a na białym półwytrawnym Tokaju kończąc. Do tego dochodzą liczne krajowe piwa, w restauracjach podawane w trzech rozmiarach: korso (500ml), pohar (300ml) i pikolo (200ml).

Niewielu wie zaś, że Węgry słyną również z pysznej ziołowej nalewki, produkowanej już od XVII wieku. Gorzkie unicum, bo o nim mowa, produkowany jest z ponad 40 ziół i ma do tej pory ściśle strzeżoną recepturę.
Bardziej zaś u nas znane są wszelkiego rodzaju palinki, czyli wódki owocowe. Posiadają około 40% mocy i produkowane są zawyczaj z moreli, brzoskwini, gruszek bądź śliwek (śliwowica).

Włochy


Paszport czy dowód osobisty?

Włochy należą do Unii Europejskiej, w związku z czym na wyjazd wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Powinien on być ważny minimum przez kolejnych 6 miesięcy od dnia wyjazdu. W razie wątpliwości co do dokumentów wymaganych do wjazdu do innych krajów polecamy zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaką walutę powinienem ze sobą zabrać?

We Włoszech obowiązującą walutą jest Euro. Zazwyczaj odradzamy branie ze sobą złotówek w celu wymiany ich na miejscu, gdyż lokalne kantory oferują niezbyt przychylne kursy. Na miejscu można bez problemu płacić kartą w większych supermarketach czy restauracjach. Bankomaty są również powszechnie dostępne.

Przykładowe ceny:

 • Mleko (1 l): 1,29 €
 • Chleb (500g): 1,50 €
 • Ryż (1kg): 2,00 €
 • Jajka (12 szt.): 2,40 €
 • Piersi z kurczaka (1kg): 8,00 €
 • Pomidory (1kg): 2,00 €
 • Woda (1.5 l): 0,40 €
 • Lokalne piwo (0.5 l): 1,20 €
 • Importowane piwo (0.33 l): 1,50 €
 • Papierosy (Marlboro): 5,00 €

W jakim języku można się na miejscu dogadać?

Chociaż teoretycznie angielski powinien być językiem, którym wszędzie dogadamy się bez problemu, we Włoszech nie do końca ta zasada obowiązuje. W miejscowych sklepikach sprzedawcy rzadko znają więcej niż 2-3 słowa po angielsku więc o ile język migowy nie jest waszą mocną stroną proponujemy łapać za słownik i ćwiczyć bella lingua italiana!Si – Tak
No – Nie
Per Favore – Proszę
Grazie – Dziękuję
Scusi – Przepraszam
Ciao – Cześć
Boungiorno – Dzień dobry
Arrivederci – Do widzenia
Come va? – Jak się masz?
Tutto bene – W porządku
Non parlo italiano – Nie mówię po włosku
Potrebbe ripetermelo, per favore? – Czy mógłby Pan/ mogłaby Pani to powtórzyć?
Quanto costa? – Ile to kosztuje?
Birra – Piwo
Vino – Wino

Czy we Włoszech są takie same gniazdka elektryczne jak w Polsce?

Włosi są jednym z niewielu państw Unii, które oficjalnie nie stosują standardów CENELEC. Zazwyczaj zobaczycie tam specyficzne włoskie gniazdka (Typ L, CEI 23-16/VII) z 3 dziurkami w jednym rzędzie, w środku uziemienie. Niektóre z polskich wtyczek będą do tych gniazdek pasowały, inne nie, w związku z czym polecamy zabranie ze sobą przejściówki, bądź tez zakup takowej na miejscu (koszt około 3-5 €).

Czy obowiązuje we Włoszech tzw. <em>siesta</em>?

Tak, choć tu nazywana jest riposo. Wszelkie kościoły, muzea, banki, sklepiki i inne lokalne biznesy (wyłączając niektóre lokale restauracyjne), przestrzegają wczesnopopołudniowej przerwy, która trwa przeciętnie 1.5h-2h. Godziny jej rozpoczęcia różnią się pomiędzy firmami, ale zazwyczaj zaczynają się między 12:00 a 13:30, kończą zaś w okolicach 14:30-16:00. Po przerwie sklepy otwierane są ponownie (w niektóre dni tygodnia część sklepów nie jest już otwierana), do godz. 20:00. W czasie włoskiego riposo panuje obowiązek przestrzegania ciszy.

Czy istnieją jakieś lokalne alkohole warte spróbowania?

Poza wyśmienitymi lokalnymi winami, Włochy kuszą szerokim wachlarzem mocniejszych alkoholi, m.in.:

 • Grappa – silny, 40-50% alkohol o charakterystycznym smaku i wyrazistym zapachu. Początkowo był destylowany z oszczędności – nie chciano marnować resztek owoców wykorzystanych do produkcji wina takich jak pestki czy skórki, jednak szybko napój stał się bardzo popularny.
 • Amaretto – likier produkowany ze słodkich i gorzkich migdałów, pestek moreli, wanilii i ziół (ok. 30% obj. alkoholu). Jest składnikiem drinków, ale przede wszystkim używa się go jako dodatek to kawy, ciast i deserów.
 • Limoncello – słodko-kwaśny, intensywnie żółty likier, który jest specjałem Kampanii. Powstaje z namoczonych w spirytusie cytrynowych skórek zalanych wodą z cukrem.

Czy istnieje różnica czasu między Polską a Włochami?

Nie, Polska i Włochy leżą w tej samej strefie czasowej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?