Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Wiedeń na weekend: TOP 8 atrakcji

Wiedeń to stolica, a zarazem największe miasto Austrii. Położony nad pięknym Dunajem, co roku przyciąga setki tysięcy turystów spragnionych nie tylko wypoczynku ale również poznania tutejszej kultury. Ciekawe lub historyczne miejsca, znajdziesz tu na każdym kroku, co sprawia, że Wiedeń na weekend studencki to zawsze dobry pomysł. Jednocześnie jednak wielkość miasta Mozarta sprawia, że łatwo się tu zgubić, dlatego przybywamy z pomocą i przedstawiamy Wam 8 miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić w trakcie kolejnego wypadu.

1. Pałac Schönbrunn

Nie ma możliwości, by odwiedzić Wiedeń i nie zobaczyć osady pałacowej Schönbrunn. Zbudowany na zlecenie cesarza Leopolda I kompleks będący letnią siedzibą Habsburgów, zdumiewa swoimi rozmiarami i urzeka pięknem najmniejszych detali. Utrzymane w stylu rokoko wnętrza zachwycają złotymi sztukateriami, wielkimi lustrami i pięknymi fajansowymi kafelkami. Pałac otoczony jest parkiem, a w jego sąsiedztwie znajdziemy także Palmiarnię, Gloriettę i najstarszy działający ogród zoologiczny. Obecnie wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowi idealne miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z Wiedniem. Pamiętajcie jednak, że jako najczęściej odwiedzany zabytek tego miasta często oblegany jest przed turystów i warto zatroszczyć się zawczasu orezerwację biletów wstępu online.

2. Naschmarkt

To dosłownie targ dla łasuchów, ponieważ nazwa to zlepek słów naschen (łasuch) i markt (targ). Ciągnie się on szerokim pasmem prawie 700 m, między stacjami metra Karlsplatz i Kettenbrückengasse. Kupicie tu smakołyki z całego świata, od austriackich chlebów, przez miód, warzywa, bałkańskie i greckie smakołyki aż po hinduskie przyprawy. W soboty, gdy wraz z targiem spożywczym odbywa się również pchli targ, cieszy się on największym powodzeniem. Nawet jeśli nie planujecie żadncyh zakupów warto odwiedzić to miejsce by dać się wciągnąć miejscowemu gwarowi i ferii barw.

3. Katedra św. Szczepana

Na koniec zostawiliśmy zaś zabytek, którego nie da się pominąć przebywając w Wiedniu. Położona w samym centrum starówki Katedra należy do najbardziej znaczących budowli gotyckich w Austrii, a także stanowi symbol Wiednia. Wszystkich odwiedzających zachwyca zaś swą monumentalnością przy jednoczesnym bardzo szczegółowym zdobieniu. Aby wejść na punkt widokowy, z którego podziwiać możecie całe miasto, należy pokonać 343 stopnie. Kolorowy układ dachówek tworzy cesarskiego orła Habsburgów oraz herby miasta Wiednia i Austrii.

4. Budynek Secesji w Wiedniu

Niektórzy złośliwie nazywają go „kapustą” ze względu na złocony kulisty element na jego szczycie. Budynek stał się jednym z symboli nowego kierunku w sztuce i architekturze – secesji. Powstał on z inicjatywy grupy młodych wiedeńskich artystów, którzy powołali w 1897 roku Stowarzyszenie „Secesja” do którego należeli m.in. Gustav Klimt, czy Josef Hoffman. Obecnie pełni rolę….

5. Prater

Tego miejsca nie trzeba zachwalać! Prater to nie tylko rozległy park z masą przestrzeni na wypoczynek i długie spacer, ale również park rozrywki z aż 250 atrakcji. Wśród nich znajdziecie m.in. karuzelę łańcuchową o wysokości 177 metrów i kolejkę górską pod dachem, ale do najbardziej popularnych zaliczyć trzeba Wiedeński diabelski młyn. Można się na nim wznieść wysoko w powietrze już od 1897 r. by podziwiać zachwycającą panoramę miasta. Turbo boost i bungee jump, ejektion seat, skyfall i space-shot – to tylko niektóre atrakcje oszałamiające ekstremalną prędkością. Wspomniana już karuzela łańcuchowa Praterturm obraca chętnych z prędkością 60 km/h i również pozwala cieszyć się widokami Wiednia – o ile ktoś ma jeszcze dotego głowę wisząc tak wysoko w powietrzu.

6. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Budynek ten został wzniesiony specjalnie dla obszernych zbiorów sztuki należących do rodziny Habsburskiej. Znajdziecie tutaj wspaniałe dzieła takich twórców jak Rafael, Rubens, Rembrandt czy Tizian. Do najbardziej pokaźnej zaś (i największej na świecie) kolekcji zaliczyć trzeba dzieła Bruegla, dzięki którym między innymi Muzeum zawdzięcza swoją pozycję jednej z największych galerii sztuki na świecie. Dodatkową atrakcją może być kolekcja z eksponatami z dawnych skarbców i komnat cudów dynastii cesarskiej

7. Hofburg

Jest to jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie, utrzymaną w stylu barokowym i klasycystycznym. Ta siedziba władców Austrii powstawała aż przez 7 wieków, będąc ciągle przebudowywaną i rozbudowywaną o nowe skrzydła. Obecnie możecie wędrować przez rozgległy kompleks podziwiając przepych towarzyszący codziennemu życiu rodziny cesarskiej. To tutaj w gotyckiej kaplicy podczas niedzielnych Mszy możecie usłyszeć Wiedeński Chór Chłopięcy, tu znajdują się liczne muzea, siedziba prezydenta czy Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy.

8. Hotel Sacher

I nie, nie zachęcamy Was do szukania tam noclegu, choć kto bogatemu zabroni! Na najniższym piętrze hotelu mieści się kawiarnia, gdzie podziwiając przez okna budenk Opery możecie delektować się najsłynniejszym wiedeńskim tortemtortem Sachera, czyli delikatne czekoladowe ciasto, przełożone marmoladą morelową, podawane z odrobiną bitej śmietany. Jego receptura jest pilnie strzeżona, a oryginał zjecie tylko w tym jednym miejscu. Po prostu musicie tego spróbować! Każdemu należy się chwila zapomnienia w luksusowych wnętrzach.

 

BONUS: Wskazówki praktyczne

Na koniec mamy jeszcze kilka informacji praktycznych, które mogą Wam się przydać, podczas pobytu w Wiedniu.

Transport: Wiedeń szczyci się bardzo dobrze rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej. Poza autobusami i tramwajami znajdziecie tutaj aż 5 linii metra! Bilety można kupić praktycznie wszędzie, przy większości przystanków i stacji. Ich ceny zaczynają się od 2,20€ (jednorazowy), za bilet dobowy zapłacicie 7,60€, zaś za dwudniowy 13,30€.

Tradycyjne jedzenie: Poza tortem Sachera, koniecznie musicie spróbować Winer Schnicla, czyli tradycyjnego cielęcego kotleta w panierce przypominającego naszego schabowego, Kartoffel Salad, czyli swojską sałatkę ziemniaczaną, oraz Apfelstrudla – austriackiej wersji szarlotki. Dla wszystkich fanów przesiadywania w kawiarniach dodamy zaś jeszcze kawę po wiedeńsku, czyli mocno czekoladowy napój z dodatkiem bitej śmietany na wierzchu. Idealne na jesienne chłody!

Austria, Vienna, capital city cityscape, view from the south tower of St. Stephen’s Cathedral

Sami widzicie, że w Wiedniu nie da się nudzić. To miasto tętni życiem i jednocześnie skrywa w sobie kawał historii wartej zobaczenia. Jeśli macie ochotę zobaczyć to wszystko na własne oczy zapraszamy was na jesienny weekend w Wiedniu.

Share this post
  , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *