Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Jak tanio podróżować? Couchsurfing

Nie ma nic piękniejszego niż podróżowanie… No chyba, że tanie podróżowanie, o czym studenci wiedzą najlepiej :) Na szczęście istnieje wiele sposobów, by zobaczyć jak największą część świata a przy tym nie zrujnować swojego portfela. Jednym z nich jest couchsurfing, który umożliwia odnajdywanie darmowych noclegów na całym świecie.

Czym jest couchsurfing?

Jest to idealny sposób by nie tylko tanio podróżować ale przede wszystkim poznawać kultury danych miejsc od podszewki – kto nam lepiej zaprezentuje miejscowe życie i obyczaje niż lokalsi. Istnieje wiele portali zrzeszających globtroterów poszukujących darmowego spania ale wszystko zaczęło się w 2002 roku od strony couchsurfing.com założonej przez Casey Fenton. Na początku pozwalała ona gronu przyjaciół Amerykanina na wymianę informacji o możliwościach bezpłatnego przenocowania u dalszych znajomych. Wieść o serwisie rozeszła się jednak szybko wśród podróżników szukających możliwości oszczędności i portal szybko zyskiwał nowych użytkowników. Obecnie zarejestrowanych jest już 7 milionów osób z ponad 230 krajów świata a liczba ta ciągle rośnie.

Wśród użytkowników odnajdziemy zarówno te osoby, które poszukują lokum na określony czas, jak i tych, którzy dane miejsce do spania oferują. Żeby być gościem w czyimś domu nie ma obowiązku samemu oferować noclegi innym. W dobrym guście jest jednak zaoferować przynajmniej oprowadzanie po rodzinnym mieście zagranicznych gości.

Jak korzystać z couchsurfingu?

couchsurfing

Portal jest całkowicie darmowy i żeby do niego dołączyć wystarczy zarejestrować się podając najważniejsze dane na swój temat. Im więcej informacji podamy tym bardziej wiarygodny stanie się nasz profil i chętniej będą nas przyjmować gospodarze. Trzeba pamiętać by zamieszczać jedynie prawdziwe dane na swój temat by uniknąć późniejszych nieporozumień. Warto pamiętać, iż założenie swojego profilu w języku angielskim znacznie rozszerza bazę potencjalnych gospodarzy. Jeśli nie chcecie gościć u siebie w domu innych osób musicie również oznaczyć to na swoim profilu. Za dobry ton uznaje się wtedy oferowanie w zamian wspomnianego już oprowadzania po swojej okolicy, czy na wspólny posiłek. Często też praktykuje się przywożenie gospodarzom jakiś drobnych pamiątek, upominków z naszego kraju. Może być to zarówno album krajoznawczy, lokalne smakołyki czy wyroby rzemieślnicze.

Po rejestracji nie pozostaje nic innego jak wyszukać nasz wymarzony nocleg – wystarczy do tego podanie miasta docelowego, w którym chcielibyśmy się znaleźć, dat pobytu oraz liczby odwiedzających, a portal wskaże listę osób z okolicy przyjmujących do swoich domów. Można następnie przeszukiwać otrzymaną listę na podstawie płci gospodarza, jego wieku czy znajomości języków obcych. Warto dokładnie się zapoznać z profilami osób i wybrać te, które najbardziej do Was pasują charakterologiczne lub, z którymi łączy Was jakaś wspólna pasja. Pozwoli to łatwo nawiązać kontakt po przyjeździe. Ważne jest również by uważnie sprawdzić rodzaj noclegu jaki oferują ludzie – czasem jest to miejsce w pokoju gościnnym czy kanapie, ale bywa również, że jest to jedynie miejsce na podłodze w mieszkaniu.

Następnie piszemy do wybranego gospodarza z prośbą o gościnę i voila! Jeśli przypadniecie sobie wzajemnie do gustu przygoda stoi przed Wami otworem!

Couchsurfing pozwoli Wam nie tylko zaoszczędzić pieniądze by móc je następnie spożytkować w przyjemniejszy sposób, ale również da szansę nawiązania niesamowitych znajomości na całym świecie i to niejednokrotnie na całe lata. Wystarczy tylko być otwartym na nowych ludzi i nowe doznania a podróżowanie może stać się jeszcze bardziej satysfakcjonujące!

Share this post
  , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *