Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

O czym powinien pamiętać podróżnik

Z każdym rokiem liczba turystów międzynarodowych stopniowo wzrasta. Coraz więcej osób udaje się w dalekie zakątki świata by podziwiać nowe miejsca, poznawać lokalną kulturę i cieszyć się nowymi przeżyciami. Nie bez powodu mówi się, że podróżowanie kształci – nie ma lepszej szkoły życiowej. Nauczy Was ono samodzielności, otwartości na innych jak i umiejętności dopasowania się do zmiennych okoliczności. Co jednak zrobić, by było ono jak najprzyjemniejsze i przyniosło pozytywne wspomnienia? SHAKE IT! Team ma dla Was kilka rad, o których powinniście pamiętać by w pełni korzystać z podróży dalszych i bliższych.

Pozbądźcie się obaw przy podróżowaniu

jak korzystać z podróży

Strach potrafi skutecznie zniechęcić każdego. Podążanie nową drogą potrafi być przerażające, pamiętajcie jednak, że wielu przed Wami odważyło się na podobny krok. Nie odkrywacie nowych lądów bądź niezbadanych zakątków. Zawsze możecie czerpać wiedzę z doświadczenia innych, opracowanych tras zwiedzania, zasobów Internetu. Świat wcale nie jest tak straszny, jakim go media kreują. Oczywiście wystrzegajcie się podejrzanych sytuacji, ale nie skupiajcie całej swojej uwagi na wypatrywaniu niebezpieczeństw, bo przegapicie to co najważniejsze. Kierujcie się zdrowym rozsądkiem i tyle wystarczy by korzystać z podróży bez strachu przed nieszczęśliwymi wypadkami. Jeśli miliony ludzi są w stanie co roku podróżować wzdłuż i wszerz całego świata, to i Wam się to uda!

Podchodźcie do wszystkiego z dystansem

jak korzystać z podróży

Uciekł Wam autobus do kolejnego celu podróży? Nie ma sprawy – będzie kolejny. Hotel nie jest przykładem królewskiej wygody? Najważniejsze, że macie dach nad głową. W czasie podróży wiele rzeczy nie pójdzie po Waszej myśli i według wcześniej ustalonego planu. Nie możecie zamartwiać się rzeczami, nad którymi nie macie kontroli! Życie jest za krótkie by chodzić cały czas zestresowanym i wkurzonym. Weźcie głęboki oddech i pamiętajcie, że zawsze mogłoby być gorzej ;)

Pamiętajcie również o dystansie do samego siebie – w podróży do nowych miejsc wielokrotnie zrobicie z siebie głupka w oczach lokalnych ludzi. Zamiast zawstydzać się swoim zachowaniem podejdźcie do całej sytuacji z przymrużeniem oka. Nie ma nic zdrowszego niż pośmiać się z samego siebie. Nie bójcie się popełniać błędów i nie bierzcie wszystkiego tak strasznie poważnie.

Bądźcie otwarci na to co nowe

jak korzystać z podróży

Zatraćcie się w odwiedzanych miejscach – w końcu głównym celem Waszych podróży jest poznawanie innych kultur. Zejdźcie z utartego szlaku i zagłębcie się w wąskie uliczki danego miasta. Posmakujcie lokalnych potraw jakkolwiek dziwne wydawałyby się Wam na pierwszy rzut oka. Gdy macie możliwość spróbować nowych rzecz, jak gry na instrumencie, nauki języka, skoku na bungee, wzięcia udziału w lokalnej zabawie – spróbujcie! Nie bójcie się wyjść ze swojej strefy komfortu. Bądźcie otwarci nie tylko na nowe miejsca ale i na nowych ludzi. Nigdy nie wiecie kiedy poznacie kogoś wartościowego, z kim utrzymywać będziecie kontakt na długie lata. Czasami odrobina uśmiechu i ludzkiej życzliwości zjedna Wam niejednego nowego przyjaciela. Od nikogo też nie dowiecie się więcej jak od tubylców. To oni pokażą Wam prawdziwą atmosferę danego miejsca, zaprowadzą do najciekawszych lokali, opowiedzą lokalne legendy. Z otwartością wobec innych wiąże się również otwartość na ich poglądy, zwyczaje oraz wiarę – nie oceniajcie stylu życia  napotykanych ludzi bo nie ma nic bardziej aroganckiego niż poczucie, że jedynie nasze własne poglądy są prawidłowe. Poćwiczcie swoją empatię i spróbujcie wczuć się w sytuację innych.

Zwolnijcie zwiedzanie

jak korzystać z podróży

Kuszące jest spróbowanie zmieszczenia jak największej liczby atrakcji, miejsc w ograniczony (niestety) czas podróży. Na koniec zostajemy jednak co najwyżej z garścią zdjęć, wycieńczeniem fizycznym i powierzchownym rozeznaniem o danym miejscu. Nie poganiajcie swoich podróży. Poświęćcie czas na proste rozkoszowanie się przebytą drogą – spędźcie cały dzień na ławce w parku czytając książkę albo w kawiarni nad filiżanką espresso, obserwując otaczających Was ludzi. Tylko w ten sposób będziecie mieli szanse prawdziwie poznać dane miejsce, wczuć się w jego atmosferę i zaczerpnąć z lokalnej kultury.

Upamiętniajcie przeżyte chwile

jak korzystać z podróży

Wspomnienia szybko blakną a nasza pamięć jest mocno zawodna. Poza tym co w dzisiejszych czasach w gruncie rzeczy nie odłączne – czyli poza niezliczoną liczbą robionych fotografii, selfie, selfie z kija, filmików z podróży i całej reszty zdjęć – pamiętajcie również o spisywaniu swoich przeżyć. Jeśli odwiedziliście ciekawe miejsce, nauczyliście się czegoś przydatnego, poznaliście słówka w lokalnym języku, dowiedzieliście się, gdzie można zjeść najlepsze lody – zapiszcie to sobie. Jest duża szansa, że w przyszłości będziecie chcieli powrócić jeszcze do danych miejsc i chwil, a bez przygotowanych notatek może być to mocno utrudnione bądź wręcz niemożliwe. Najważniejszym skarbem każdego podróżnika są kontakty do poznanych po drodze ludzi. To prawdziwa skarbnica wiedzy, jak i życzliwych osób do pomocy w razie sytuacji awaryjnych.

Nie przesadzajcie z bagażem

jak korzystać z podróży

Jadąc w nowe miejsce mamy tendencję zabierać ze sobą masę zupełnie niepotrzebnych rzeczy “tak na wszelki wypadek”. Jeśli macie wątpliwości czy Wam się coś przyda w podróży – nie bierzcie tego. Zazwyczaj wystarcza totalne minimum a w razie czego na miejscu można dokupić wszelkie potrzebne rzeczy. Podróżnik powinien brać ze sobą tylko tyle, ile jest w stanie udźwignąć na plecach. Dzięki ograniczonemu bagażu w razie nieprzewidzianych wypadków, kradzieży itp. ograniczacie również swoje straty. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się pokusy pakowania wielu “niezbędnych” gadżetów jest przygotowanie do podróży jedynie małej torby ;) Więcej o sposobach na pakowanie możecie przeczytać u nas na blogu.

Na koniec pozostawiamy zaś najważniejszą radę – PODRÓŻUJCIE JESZCZE WIĘCEJ! Niestety, Ci którzy odkładają podróże na później zazwyczaj nigdy ich nie odbywają. Wyjazdy wcale nie muszą być drogie i nie muszą trwać od razu nieskończoną liczbę miesięcy uniemożliwiając ukończenie studiów. Jeśli tylko ma się chęci wszystko jest możliwe. Tam, z tyłu ekranu Waszych komputerów czeka wielki, ekscytujący i fascynujący świat – nie bójcie się go odkrywać! Sprawdźcie naszą ofertę na najbliższe wyjazdy i już dziś ruszajcie korzystać z podróży, które na Was czekają.

Share this post
  , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *