Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Jak tanio podróżować? Autostopem!

Każdy z nas marzył kiedyś o niezaplanowanej podróży ramię w ramię z przyjacielem, zabierając w plecaki tylko niezbędne rzeczy. Dobrze aby taka wycieczka była dość tania i nie nadszarpnęła naszego budżetu – szczególnie jeśli go nie mamy jak to bywa u studentów. Choć na początku sama myśl wycieczki autostopem wydaje się nam straszna, jest cudowną przygodą, którą będziemy w przyszłości wspominać i opowiadać znajomym. SHAKE IT! Team ma dla was kilka porad, aby takie wakacje były bezpieczne i radosne. Odpowiedzmy sobie zatem na kilka pytań.

Dlaczego warto spróbować podróży autostopem?

Dla niezapomnianych miejsc, widoków i ludzi, których poznamy w czasie naszej wycieczki. Tego nie spotkamy na wycieczce wykupionej w biurze podróży, poznamy prawdziwe oblicze zwiedzanych rejonów. Nikt nie odbierze nam przyjemności, którą czujemy, gdy po wyczekiwaniu na poboczu uda nam się zatrzymać sympatycznego kierowcę i dotrzeć z nim do celu podróży, choć oznaczałoby to nadłożenie przez niego kilku kilometrów.  Jednym z najważniejszych plusów jest praca nad własnym charakterem, walka z przeciwnościami losu. Perspektywa spędzenia nocy w bliżej nieokreślonym miejscu sprawia, że rozwijamy swój instynkt przetrwania i radzimy sobie w najtrudniejszych warunkach.

Jak zacząć przygodę z autostopem?

Wyznacz trasę

Pamiętaj, że dobrze wyznaczona trasa jest kluczem do sukcesu twojej wyprawy. Zdecyduj się, gdzie chciałbyś dotrzeć. Jeśli będzie to Twoja pierwsza podróż, nie wybieraj zbyt ambitnego celu, bo w przypadku małego niepowodzenia możesz zwątpić i zniechęcić się do takich podróży na długi czas. Staraj się wybrać taką trasę, po której w razie czego będziesz mógł skorzystać z transportu publicznego. Takie zapewnienie utwierdzi Cię w przekonaniu, że warto spróbować ten pierwszy raz, ponieważ ryzykujemy tylko tym, że stracimy trochę czasu. W miarę zdobywania doświadczenia planuj coraz dłuższe wyprawy. Staraj się zawsze wybierać drogi główne, wcielając się w rolę swojego przyszłego dobroczyńcy – myśl, którymi trasami jeżdżą kierowcy kierujący się w wyznaczoną przez Ciebie stronę. Przed wyjazdem przejrzyj również Internet, w poszukiwaniu stron z propozycjami podwózki do różnych miast w Polsce – czasami można trafić na brakujący kawałek trasy, bądź tańszą niż autobus opcję dojazdu.

Skompletuj niezbędny sprzęt podróżnika

Co spakować w plecak? Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż po mniej uczęszczanych trasach to ważnymi rzeczami w twoim plecaku, oprócz ubrań, powinien być śpiwór i namiot. Nigdy nie wiesz gdzie i w jakich okolicznościach będziesz musiał spać. Na pewno przyda nam się mapa – na tyle szczegółowa, aby pokazywała również te mniejsze drogi. Pozwoli ona na zaznaczenie przed podróżą interesujących nas obiektów – stacji benzynowych, zjazdów z dróg szybkiego ruchu (w tych punktach można liczyć na złapanie stopa), moteli (jeśli nie bierzesz namiotu) oraz wytyczenie pożądanej trasy i śledzenie jej podczas podróży. Nie zapomnij zabrać potrzebnych dokumentów. Na pewno przyda się nam też kilka kawałków kartonu lub grubej kartki, markery – do stworzenia tabliczki autostopowicza oraz odblaski, aby być widocznym dla kierowców. Nie wiadomo co nas spotka po drodze dlatego warto mieć ze sobą scyzoryk np. do otwarcia konserwy oraz latarkę np. w telefonie. Zabranie ze sobą książkowego przewodnika umożliwi Ci zwiedzenie większej liczby ciekawych miejsc w danym regionie. Apteczka również powinna znaleźć się w twoim bagażu! Przede wszystkim przydadzą się z niej żele na odciski, plastry i bandaż, który może mieć wiele zastosowań. Nie zapomnijcie także o przygotowaniu posiłku na drogę oraz wystarczającym zapasie wody pitnej. Zabierz również Polskie pocztówki, które będziesz mógł dawać kierowcom za granicą. Zawsze będzie to dla nich miły gest i pamiątka po towarzyszach podróży.

W jaki sposób zatrzymać samochód?

Sposobów na złapanie „okazji” jest kilka, między innymi:

  • styl klasyczny: przy drodze, wyciągnij rękę i cierpliwie czekaj. Nie zapominaj o uśmiechu i kontakcie wzrokowym z kierowcami. Bagaż trzymaj przed sobą i na pewno nie chowaj kolegi w krzakach, aby zatrzymany kierowca nie poczuł się oszukany.
  • na stacjach benzynowych, parkingach lub zajazdach: w tym czasie zawsze możesz podejść i spytać czy Was ktoś nie podwiezie. Pamiętaj, aby nie być osobą zbyt nachalną! Warto również spytać się kierowców tirów, kiedy kończy im się przerwa i czy was nie wezmą ze sobą.
  • na tabliczkę autostopowicza: na dużej kartce, bądź tekturze wypisujemy miasto, do którego chcemy dojechać. Nie wypisujemy miast, które są bardzo daleko od miejsca, w którym stoimy oraz, które nie są po drodze na naszej trasie. Łatwiej nam będzie złapać autostop na kilkanaście kilometrów, niż kilkadziesiąt. A w rozmowie z kierowcą może się okazać, że dojedziemy z nim dużo dalej, niż deklarowaliśmy na tabliczce.

Pamiętaj! Jeśli stoisz przy drodze, wybieraj odcinki, na których samochody zwalniają i kierowcy mają szansę Cię zobaczyć np. za rondem, za przejazdem kolejowym, wloty dróg pobocznych. Łatwiej będzie też przekonać kierowcę do zatrzymania się jeśli będziesz stał w miejscu gdzie szerokie pobocze pozwala na bezkolizyjne zatrzymanie się np. przystanki autobusowe.

Jak zachować bezpieczeństwo jadąc autostopem?

Najważniejsze to nie wybieraj się w taką podróż sam! Będzie to bardziej rozważne i mniej stresujące dla Ciebie. Pamiętaj, aby nie myśleć stereotypowo i nie bać się każdej osoby, która się zatrzyma. Plecak musi być cały czas z tobą, nie chowaj go do bagażnika samochodu (przy pakowaniu zwróć na to uwagę i nie zabieraj zbędnych rzeczy zajmujących za dużo miejsca). Jeśli uważasz, że coś Wam grozi nie wsiadaj do takiego samochodu, bądź poproś o zatrzymanie się i wysiądź.

eurorace

To tylko kilka podstawowych rad od nas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronach dotyczących  podróży autostopem, których w  Internecie nie brakuje. Dodatkowo, już we wrześniu możesz sprawdzić swoich sił na organizowanym przez Politechnikę Warszawską Euro Race’ie 2016 do Lloret de Mar! Na imprezie tej poza podróżą autostopem czeka na Was duch rywalizacji, masa emocji i 4 dni zasłużonego imprezowego chilloutu na wybrzeżu Costa Brava.

Każda podróż autostopem jest inna i każdy ma różne doświadczenia. Jeśli jednak nie jesteś zdecydowany i nie lubisz takiego typu wypoczywania, pamiętaj, zawsze możesz wybrać się na jeden z naszych wyjazdów SHAKE IT! Travel ;)

Share this post
  , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *